Медиация қызметін дамыту - уақыт талабы.

Медиация қызметін дамыту - уақыт талабы

Silkway Халықаралық университетінің "Ғылым және инновация" бөлімі мен "Өркениет" ақпараттық-әдістемелік орталығының ұйымдастыруымен 2021 жылдың 25 наурызында Шымкент қаласында "Интеграцияланған білім болашақ заңгерлердің кәсіби құзыреттілігін қалыптастыру құралы ретінде" тақырыбында вебинар өтті.

Вебинар жұмысына Алматы, Нұр-сұлтан, Шымкент, Қызылорда, Орал қалаларының білім беру мекемелерінің студенттері мен кәсіби мамандары қатысты. Silkway Халықаралық университетінің ғылым және инновациялар жөніндегі проректоры Б.Е. Жақыпбаевтың алғы сөзімен вебинар жұмысы басталды. Сонымен қатар, Silkway Халықаралық университетінің президенті Наурызбай Талғат 2020 жылы осы вебинарда Б.С. Юнусов атындағы білім беру грантын алған "Интеграцияланған білім беру құзыреті" тақырыбындағы жобаның тұсаукесерімен Медиация қызметіне арналған құқықтық сайт іске қосылатынын хабарлады.

Өз сөзінде баяндамашы медиация институты Ұлы дала тарихында ерекше орын алатынын және біз бұл механизмді "Ата-бабалар мұрасы" деп атауға толық құқығымыз бар екенін атап өтіп,кешегі билер соты медиацияның осы принциптеріне негізделгенін атап өтті.
Одан әрі "Қазақстан Медиаторлар одағы", кәсіби медиатор Бахитгуль Кисимбаевна Мурзагулова (Нұр-сұлтан қ.) "Медиаторлық қызмет – татуласу механизмі" тақырыбында баяндама жасады.
Медиация - негізінен азаматтық, оның ішінде білім беру, денсаулық сақтау, еңбек, отбасылық және өзге де құқықтық қатынастар бойынша, сондай-ақ онша ауыр емес және ауырлығы орташа қылмыстық істер бойынша туындаған дауларда қолданылады. Өткізу қағидаттарының арасында-еріктілік;құпиялылық; өзара құрмет; тараптардың тең құқылығы; медиатордың әділдігі мен әділдігі; рәсімнің ашықтығы бар, - деп атап өтті баяндамашы.
"Өркениет" ақпараттық-әдістемелік орталығының төрайымы - Коздибаева Абила Коздибаевна (Шымкент қ.) осы вебинарда осы жобаны іске асыру салаларын атап өтті. Олардың ішінде Silkway Халықаралық университеті базасындағы "Медиациялық қызметтер" орталығында 2021 жылдың наурызынан бастап 2022 жылдың мамырына дейін айына 1 рет onlineформатта "Медиатор сағаты" өткізілетінін атап өтті.
Сонымен қатар, баяндамашы вебинар қатысушыларына осы жоба шеңберінде болашақ заңгер мамандығына дайындық бойынша оқу жоспарларында қосымша білім беру сағаттарының есебінен оқу орындарында енгізілетін "Медиация қызметі" арнайы курсының бағдарламасы туралы айтып берді. Жоба аясында әзірленген "Медиация қызметі" білім беру бағдарламасы 3-2021 оқу жылында 72 сағат көлемінде 2022 курс студенттеріне ұсынылады.Белгіленген мақсаттарға жету жолдары және жобада қолданылатын ғылыми әдістердің таңдалған әдістері оқытудың дидактикалық принциптеріне негізделген.
Кіріктірілген бағдарлама "Мәңгілік ел"идеяларына сәйкес келетін бірнеше құндылықтарға негізделеді. Бұл құрмет, серіктестік, азаматтық жауапкершілік, ашықтық, өмір бойы білім беру.
Белгіленген құндылықтар шеңберіндегі жобаның мақсаты жоғары білімді, шығармашыл адамның үйлесімді жеке кәсіби құзыреттілігін дамыту үшін қолайлы білім беру кеңістігін құру болып табылады, - деді баяндамашы.